wtorek, 26 lutego 2019

Kreatywna matematyka z wirtualnymi tablicami


Szukając dla Was inspiracji na ten tydzień natrafiłem na bardzo fajny cytat Ralpha Emersona, który mówi, iż: "Całe życie jest eksperymentem. Im więcej eksperymentów przeprowadzisz tym lepiej". Zgodnie z tą zasadą stwarzajmy uczniom okazje do twórczego eksperymentowania. Jedną z dróg są narzędzia TIK, które pozwolą zrozumieć im omawiane na zajęciach treści. Stąd też polecam Wam dzisiaj wirtualne tablice (na komputery stacjonarne oraz urządzenia mobilne). Znajdziecie wśród nich zadania z kośćmi, spinnerami, geobordami. Wszystkie możliwości możecie sprawdzić wchodząc w link:
https://www.drpaulswan.com.au/interactive-manipulatives
Wchodząc w kolei w zasoby znajdziecie:

  1. Kreatywne gry matematyczne do druku
https://www.drpaulswan.com.au/a4-games
      2. Gry z liczeniem, figurami
https://www.drpaulswan.com.au/pop-games

wtorek, 19 lutego 2019

Kreatywna nauka z portalami online


Za oknami widać już powoli, że zbliża się wiosna. Nie wiem jak wy, ale ja dzięki temu mam jeszcze więcej energii do działania i szukania inspiracji na ciekawe zajęcia z wykorzystaniem narzędzi TIK. Dzisiaj opowiem o dwóch bardzo fajnych portalach, które będą mogli wykorzystać nauczyciele angielskiego, edukacji wczesnoszkolnej, a jeden z nich także nauczyciele geografii:
1. Przygody ze Startfall
Portal Starfall to niezwykle bogaty skarbiec dla językowców, "nauczanek", terapeutów. Znajdziecie tam:

  • ćwiczenia związane z utrwalaniem i wprowadzaniem liter:
 http://more2.starfall.com/n/level-k/index/load.htm

  • Piosenki, czytanki w języku angielskim, narzędzia do manipulacji matematycznych (rozpoznawanie kształtów, nauki zegarów, działań algebraicznych) i wiele innych "cudowności". Sami sprawdźcie wchodząc w link:
http://more.starfall.com/?
2. Lekcje o kosmosie i samolotach z portalem NASA
Stworzone przez Międzynarodową Akademię Kosmiczną miejsce w Sieci to doskonała propozycja do wykorzystania zarówno na zajęciach obowiązkowych, jak również kółkach zainteresowań. Uczniowie otrzymując od Was link poniżej będą mogli sprawdzić, ile ważą w kosmosie:
https://www.nasa.gov/kidsclub/flash/clubhouse/Astro-Matic_3000.html
Odwiedzając stronę główną:
https://www.nasa.gov/kidsclub/index.html
znajdziecie także inne gry, materiały oraz wizualizacje przydatne w edukacji wczesnoszkolnej i na lekcjach geografii.

poniedziałek, 11 lutego 2019

TIK na lekcjach biologii nie jedno ma imię, czyli o kilku inspirujących miejscach w Sieci słów kilka...


Nie wiem jak Wasz, ale mój poniedziałek był bardzo intensywny. Oczywiście nie chodzi tylko o samą pracę, ale także o szukanie inspiracji do tego, aby lekcje koleżanek i kolegów- nauczycieli/ nauczycielek też stawały się bardziej atrakcyjne. Przeszukując "meandry:" Internetu znalazłem kilka fajnych stronek, które z pewnością przydadzą się nauczycielom biologii:
1. Interaktywne lekcje z Cells alive!
Cells alive to świetny zbiór pomocy interaktywnych (puzzli, filmów, gier, animacji, interaktywnych) w prosty sposób przybliżający uczniom budowę komórki, pojęcie mitozy, mejozy, genetyki i wielu innych zagadnień. Wszystko to znajdziecie pod linkiem:
https://www.cellsalive.com/

2. Biology motion
Portal w dość zabawny i jednocześnie przystępny dla uczniów sposób uatrakcyjni tematy związane m.in z :enzymami, magazynowaniem energii, trawieniem tłuszczów przez człowieka. Całe bogactwo możliwości sprawdzicie wchodząc w link:
http://www.biologyinmotion.com/

3. Świetna przygoda z Centre ofr cell
Ten portal z pewnością przypadnie nie jednemu biologowi. Dzięki dostępnym na nim materiałom i grom interaktywnym będziecie mogli w prosty sposób pokazać uczniom budowę organów człowieka, skóry, sposób powstania nowych synaps. Na tym możliwości portalu jednak się nie kończą przekonajcie się sami wchodząc w link:
https://www.centreofthecell.org/learn-play/games/

4. Coś przyjemnego na koniec, czyli Nobel prize
Dzięki portalowi Nobel prize rozwinięcie nie tylko wiedzę uczniów, ale także możecie rozbudzić ich zainteresowania poznawcze. Zawiera on gry edukacyjne, pozwalające poznać jak przebiega transfuzja krwi, w jaki sposób zbudowane są półkule mózgu. Przeprowadzicie tutaj doświadczenia Pawłowa, pokażecie także w atrakcyjny sposób, działanie DNA, cykl komórkowy, działanie EKG, budowę komórki i połączeń nerwowych w ciele człowieka. Wszystko to możecie sprawdzić wchodząc w link:
http://educationalgames.nobelprize.org/educational/

czwartek, 7 lutego 2019

Pomysły na Walentynkowe aktywności z uczniami


Już za tydzień Walentynki. Warto, więc pomyśleć o nieszablonowych aktywnościach z uczniami. W tym poście podpowiem Wam kilka propozycji:
1. Interaktywny plakat w Postermywall
Korzystając z gotowych szablonów z portalu postermywall przygotujemy chociażby plakat informujący o poczcie walentynkowej. Wystarczy, że klikniecie w link:
https://www.postermywall.com/index.php/l/valentines-flyers#.XFvbl9JKgps
2. Walentynkowe memy
Do zrobienia walentynkowego mema możecie wykorzystać proste i intuicyjne narzędzie online, dostępne pod linkiem:
https://imgflip.com/memegenerator/28504311/Valentines-card
3. Walentynkowe karty pracy
Allkids to świetna propozycja dla nauczycieli języka angielskiego, nauczania początkowego. Pod linkiem znajdziecie tematyczne karty pracy do wydruku:
https://www.allkidsnetwork.com/worksheets/valentines-day/
4. Walentynkowy kryptogram
To propozycja do wykorzystania przez nauczycieli języka angielskiego. Wystarczy kliknąć w link i wydrukować gotowy arkusz do odszyfrowania:
https://en.islcollective.com/resources/printables/worksheets_doc_docx/valentines_day_cryptogram/valentines-day-valentine/992
5. Generatory walentynkowych napisów
Świetny pomysł do wykorzystania w przygotowaniu gazetki, tematycznych słów kluczy przez uczniów. Kliknijcie w jeden z linków i sprawdźcie, jakie to proste:

6. Walentynkowe różnorodności na portalu DLTK
Skarbnicę walentynkowych pomysłów znajdziecie także na stronie DLTK
  • gry walentykowe (bingo, sudoku, wisielec w języku angielskim, krzyżówki, domina, wykreślanki) 
  • pomysły na walentynkowe prace plastyczne
https://www.dltk-holidays.com/Valentines/crafts.htm
  • walentynkowe karty matematyczne
https://www.kidzone.ws/math/valentine/index.htm
7. Generator do samodzielnego przygotowania wykreślanek walentynkowych
Walentynkowe wykreślanki przygotujecie dzięki darmowemu i prostemu generatorowi na stronie:


środa, 6 lutego 2019

"Wkręceni" na naukę, czyli o dobrym początku i jeszcze lepszym końcu lekcji słów kilka...


Po chwilowym "niebycie" spowodowanym awarią prądu powróciłem, aby podzielić się z Wami refleksjami i kilkoma pomysłami na zajęcia. Otóż natrafiłem dzisiaj na bardzo ciekawy wpis-5 sposobów na aktywowani ciekawości w klasie i pomyślałem sobie, że doskonale nadaje się on jako myśl przewodnia dzisiejszego wpisu na blogu. Wpis, o którym mówię możecie przeczytać pod linkiem:
http://corwin-connect.com/2016/12/5-ways-activate-curiosity-classroom/
Spróbujmy się przyjrzeć tym pięciu sposobom na aktywną ciekawość w klasie:
1. Znalezienie "haka" na aktywną ciekawość (nomen omen termin też bardzo inspirujący)
Jednym z narzędzi, które może pomóc Nam w realizacji tego zadania jest generator pozwalający wytworzyć plakat o poszukiwaniu tematu zajęć. Znajdziecie go pod linkiem:
https://www.tuxpi.com/photo-effects/wanted-poster
Gdy okaże się, że macie za mało miejsca na swój wpis możecie wykorzystać także szablony ze strony Postermywall:
https://www.postermywall.com/index.php/g/wanted-posters#
Pomysł ten można także zrealizować również w inny sposób. Możecie umówić się koleżanką, gościem lub rodzicem, że poprowadzi fragment lekcji, a uczniowie będą musieli właśnie na podstawie plakatu odgadnąć kim ta osoba jest. Poszukiwania może być także rzecz, która wiąże się z tematyką zajęć. Narzędzie to także świetne narzędzie do pracy w nieszablonowy sposób na zebraniach z rodzicami, uroczystościach w młodszych klasach (chociażby rozpoznawanie dzieci po opisie przez dziadków i babcie, rodziców)
2. Dajemy uczniom wybór lub głos
Warto dać szansę uczniom na przedstawienie swoich opinii i dokonania wyborów. Może to być przeprowadzone "offlinowo" bez użycia nowych technologii lub też przy ich pomocy. Jeśli zdecydujemy się "zabłysnąć" technologicznie przed uczniami można skorzystać z darmowego narzędzia Bubbl, dzięki któremu stworzymy mapę myśli, którą po udostępnieniu na urządzenia mobilne będą mogli modyfikować nasi uczniowie. Co należy zrobić? Wystarczy tylko kliknąć w link i założyć darmowe konto:
https://bubbl.us
3. Dawanie czasu na eksplorację
Wszyscy wiemy, że lekcja kiedyś się kończy, ale warto czasem spojrzeć na nią inaczej. Pozwólmy na to, aby uczniowie dotknęli, poznali to o czym im opowiadamy. Tak też staram się robić. Narzędzia, które Wam pokazuję na blogu "testuję" z uczniami, nie dając gotowych rozwiązań, ale stwarzając sytuacje do samodzielnego poznawania " z małymi podpowiedziami"
4. Tworzenie parkingu
Zapytacie pewnie co ma być tym parkingiem? Otóż parking tworzą pomysły uczniów, które zrodziły się na lekcji. Warto, aby uczniowie je spisywali. Polecam Wam do tego celu proste narzędzie Google Keep (mówiłem o nim na webinarze, który jest dostępny w jednym z postów na grupie Digitalni i kreatywni-TIK-owi nauczyciele)
https://www.google.pl/keep/
5. Uczenie stawiania pytań
W swojej codziennej pracy często wykorzystuję metodę World Cafe. Najprościej mówiąc polega ona na przygotowaniu plakatów, na których umieścimy pytania. Następnie dzielimy uczniów na grupy. Każda z grup może być przy danym plakacie określoną ilość czasu. Po jego upływie musi się przemieścić. Spróbujcie odwrócić kolejność niech uczniowie z Waszym wsparcie spróbują układać pytania problemowe do konkretnych zagadnień, które będą omawiane na lekcji. Można dodać jeszcze trochę pikanterii i losować te zagadnienia za pomocą wirtualnego spinnera dostępnego na stronie:
http://www.superteachertools.us/spinner/
Jestem ciekaw jakie są Wasze sposoby na pobudzanie aktywnej ciekawości uczniów. Możecie podzielić się nimi w komentarzach na blogu

wtorek, 5 lutego 2019

DBI z Cyfrowobezpiecznymi, #słowakrzywdzą, Asami Internetu, Crello



Każdego dnia próbuję odkrywać z uczniami nowe technologiczne "lądy". Tak było również dzisiaj w Dniu Bezpiecznego Internetu. W drodze między jedną a drugą szkołą, w której pracuję obejrzałem wystąpienie Marty Florkiewicz- Borkowskiej na konferencji z okazji DBI. Jest ona opiekunem i inicjatorką świetnego projektu #słowakrzywdzą. Dzisiaj postanowiłem, więc wykorzystać spot do projektu do podjęcia refleksji i dalszej pracy w klasach czwartych nad odpowiedzialnym i rozumnym używaniem słów w Internecie. Więcej o projekcie przeczytacie na stronie facebookowej:
https://www.facebook.com/slowakrzywdza/
Na tym obchody Dnia Bezpiecznego Internetu się nie skończyły, bowiem wspólnie z uczniami na podstawie filmów ze strony Cyfrowobezpieczni:
https://www.cyfrowobezpieczni.pl/filmoteka/materialy-instruktazowe-dla-uczniow-gimnazjow
tworzyliśmy interaktywne plakaty w programie Crello. com. Jak z niego korzystać? Wystarczy kliknąć w link i założyć bezpłatne konto:
https://crello.com/
Narzędzie to świetnie nadaje się do realizacji projektów (tworzenie animowanych postów, e-booków, zaproszeń, pocztówek)
Na zakończenie dnia okazało się, że moi uczniowie to niezłe Asy Internetu, a to wszystko za sprawą interaktywnej gry stworzonej przez google:
https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland
Pomysłodawca zadbał także o opracowanie materiałów edukacyjnych
https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/Zasoby

poniedziałek, 4 lutego 2019

Cyfrowy ślad, czyli Dzień Bezpiecznego Internetu z popletem



W tym tygodniu przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Ze swoimi uczniami będę podejmował różnorodne działania, pozwalające stawać się im rozsądnymi użytkownikami Sieci. Inspiracją stał się dla Nas film Cyfrowy Ślad
To właśnie na jego podstawie przygotowywaliśmy mapy miejsc odwiedzanych w Sieci i pozostawianych tam cyfrowych śladów. Do ich przygotowania wykorzystaliśmy prosty program online-Poplet. Narzędzie to świetnie sprawdza się w pracy przy projektach (przydział zadań, opis poszczególnych zadań), przygotowaniu hasłowo prezentacji, pytań problemowych do zajęć, map myśli organizujących uczniom pracę w domu nad opanowaniem materiału szkolnego, rozplanowania lekcji wyprzedzających. Klikając w link możecie zobaczyć, jak krok po kroku pracować z tym narzędziem:
https://drive.google.com/open?id=1pxKfUXuccp_OEI5rRT8nNtmv4knbsZLJ