piątek, 9 sierpnia 2019

Mix pomocy i narzędzi z okazji Dnia Miłośnika Książki


Wczoraj był Dzień Miłośnika Książki. Stara zasada mówi, że książka uczy, bawi, wychowuje i to jest właśnie ponadczasowy wymiar słowa pisanego. Warto jednak łączyć to, co tradycyjne z nowinkami. Dlatego też drodzy miłośnicy książek polecam Wam proste narzędzia, które będziecie mogli zastosować na swoich zajęciach

1. Portal Scholastic
To po pierwsze nieoceniona pomoc dla nauczycieli języka angielskiego. Na portalu dostępne są 4 moduły: adventure, fantasy, sci-fi, scrambler. Po wyborze interesującego nas modułu wpisujemy nasze imię i przedział wiekowy. Następnie mamy możliwość pojedynczego losowania fraz (spin this wheel) lub ciągu fraz (spin). Świetnym pomysłem jest rozwijanie fraz przez uczniów, tworzenie z nich historii, opowiadań. Ale zaraz, zaraz czy przydatność portalu ogranicza się jedynie do językowców? Otóż nie... Słabiej radzący sobie językowo mogą w przeglądarce Chrome przetłumaczyć stronę i wykorzystać frazy do storytellingu w edukacji wczesnoszkolnej, języku polskim, historii. Do doskonały pomysł na wprowadzenie do lekcji-gra w skojarzenia z książką, wydarzeniem historycznym. Sami sprawdźcie jakie to proste wchodząc w link:
Scholastic

2. Storytelling z ikon
Jak wykorzystać generator ikon na lekcji? Pewnie pomysłów znajdzie się bardzo wiele ja proponuję wykorzystać proste narzędzie online do storytellingu jakim jest Emoji Prompts. To doskonałe narzędzie, które sprawdzi się zarówno w klasach młodszych jak również starszych. Wystarczy wejść w link:
Byrd

3. Book creator
To narzędzie online dzięki, któremu w łatwy sposób można stworzyć książkę. Co należy zrobić?

  • Wchodzimy na stronę Book
  • Logujemy się (Sign In)
  • Wybieramy New Book a następnie jeden z dostępnych na stronie szablonów
  • Plusem możemy dodawać media-text, nagrania, zdjęcia, własne rysunki lub ikony (Shapes)
  • Strzałką możemy sprawdzić jak wygląda nasza książka
4. My story book
Ostatnie z polecanych narzędzi jest bardzo intuicyjne. Wystarczy odwiedzić stronę Mystory book
a następnie wybrać Create mystorybook. Narzędzie daje nam możliwość wstawiania gotowych obrazów (Items), rysowania (Draw), dodawania tekstu (Text), wyboru tła (Scene). Aby dodać kolejną stronę książki wystarczy wybrać ADD Page. Gotową książkę zapisujemy przy użyciu zakładki Save (zakładamy darmowe konto)


1 komentarz: