poniedziałek, 20 maja 2019

Uczeń dziennikarzem


Poszukując kreatywnych sposobów na zajęcia z uczniami nie sposób pominąć w nich generatorów do przygotowywania gazet. Są to doskonałe narzędzia do realizacji treści programowych oraz projektowych. Dlatego też dzisiaj postanowiłem przedstawić Wam kilka z nich z opisem przykładowych zastosowań
1. Wprowadzenie do lekcji
Wycinki z tytułami gazet są doskonałym momentem do wprowadzenia tematu zajęć, pracy z metodą World Cafe (przygotowanie pytań problemowych do lekcji) czy innych pomysłów bo przecież musimy pamiętać, że nic nas nie ogranicza w naszej kreatywności. Aby było to możliwe wystarczy skorzystać ze znajdującego się pod linkiem narzędzia:
https://breakyourownnews.com/
2. Gazeta w pdf
Kolejny z generatorów jest tak samo prosty i intuicyjny jak pierwszy. Musimy wypełnić pola z nazwą gazety, wpisać tytuł artykułu, autora, wpisać tekst i wybrać szary przycisk make it. Co może być dla nas inspiracją: w artykule możemy napisać o ciekawych miejscach, znanych ludziach, poprosić uczniów, aby przygotowali pytania do wywiadu i przeprowadzili go z rodzicami, kolegami, koleżankami. Narzędzie to można wykorzystać także do zadań detektywistycznych (podzieleni na grupy uczniowie przygotowują fragmenty dotyczącej większej całości- dzieła literackiego, zagadnienia omawianego na lekcjach, poszukiwanej znanej postaci itp.). Jedynym minusem jest to, że nie przyjmuje on polskich znaków. O jego prostocie można przekonać się wchodząc w link:
https://newspaper.jaguarpaw.co.uk/
3. Aktywności z ARTHR
Aby korzystać z całego bogactwa opcji ARTHR wystarczy założyć bezpłatnie konto pod linkiem:
https://arthr.newspaperclub.com/
W tym narzędziu online dostępne są dwie opcje: Demo Design (praca na gotowym szablonie) oraz Blank Design (czysty szablon). W obydwu opcjach mamy do wyboru, takie funkcje jak: Masterhead (wpisywanie tytułu i podtytułu), headline (do wpisania krótkiego tekstu) oraz text (gdzie możemy wpisać cały tekst). Do naszej gazetki możemy dodawać zdjęcia i w każdym momencie podejrzeć jej wygląd wybierając opcję Previev
4. Może nie tylko gazetka?
Za pomocą ostatniego generatora przygotujecie z uczniami nie tylko pierwszą stronę gazety, ale także memy, zdjęcia z imionami i koszulkami piłkarskimi (świetny pomysł do wykorzystania w konwencji grywalizacji), wstążki z napisami, kolorowe osie czasu, ozdobne banery. Aby sprawdzić wszystkie opcje wystarczy wejść w link:
http://www.imagechef.com/ic/pl/banner/
a następnie wybrać zakładkę Create

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz