Inspiracją do stworzenia bloga stał się sir Ken Robinson, który mówi, iż: "Kreatywność jest obecnie w edukacji tak ważna jak umiejętność czytania i pisania i powinniśmy traktować je równorzędnie" Chciałbym, aby było to miejsce, w którym wspólnie podzielimy się inspiracjami i dosięgniemy wyżyn tego, co najcenniejsze w edukacji- sukcesu ucznia i nauczyciela. Mam nadzieję, że wspólnie to osiągniemy dzięki prowadzonemu przeze mnie blogowi oraz warsztatom i webinariom
wtorek, 1 maja 2018
Zajęcia rewalidacyjne są jednym z ogniw udzielanej niepełnosprawnemu uczniowi pomocy. Często szukamy inspiracji, które pozwolą właściwie kompensować na nich deficyty i zaburzenia rozwojowe dzieci i młodzieży. Dlatego też w tym poście polecam korzystanie z kilku ciekawych pomocy:
1. Dostępna w formacie pdf książka "Pewny start" wydawnictwa Nowa Era
Znajdują się w niej ćwiczenia służące poprawie funkcjonowania społecznego, percepcji wzrokowej i słuchowej, koncentracji uwagi, orientacji przestrzennej, budowania wypowiedzi ustnych i pisemnych, grafomotoryki. Publikacja do pobrania pod linkiem:
http://files.wszpwn.com.pl/www/eBooks/Pewny-start_Zaj%C4%99cia-rewalidacyjne.pdf
2. Portal dla nauczycieli Pedagogika specjalna
Znajdują się na nim przygotowane przez nauczycieli-praktyków scenariusze zajęć rewalidacyjnych, ciekawe artykuły o różnych niepełnosprawnościach, zaburzeniach i deficytach rozwojowych
https://pedagogika-specjalna.edu.pl/kategoria/rewalidacja/
3. Karty pracy z serii Przygody Fenka
Na portalu Przygody Fenka znajduje się wiele pomocy, jak chociażby: kolorowanki, karty pracy, plansze do nauki czytania, scenariusze lekcji, które można wykorzystać na zajęciach obowiązkowych, korekcyjno-kompensacyjnych i rewalidacyjnych. Dostępne one są pod linkiem:
https://fenek.pl/
4. Zeszyty kart pracy MEN do pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Warto skorzystać z tej propozycji. Jest ona dostępna pod linkiem:
https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2018/02/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna-w-stopniu-umiarkowanym-i-znacznym-czesc-2.pdf
5. Mam swój świat
To propozycja do pracy na zajęciach rewalidacyjnych z dziećmi austystycznymi. Na portalu znajdują się ćwiczenia interaktywne związane z emocjami, dobrymi manierami, metaforami oraz historyjki obrazkowe i wyrażenia przyimkowe. Dostępne są one pod linkiem:
http://www.mamswojswiat.pl/
6. Blog Kreatywna Pedagogika
To bogactwo pomysłów, które uatrakcyjnią pracę rewalidacyjną z uczniami. Zawarte na nim inspiracje można wykorzystać także na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Zachęcam do odwiedzania:
https://kreatywnapedagogika.wordpress.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz